به گزارش خبرگزاری مهر، به تازگی کتاب «نظام معرفت‌شناسی؛ بازخوانی بنیان‌های معرفتی فارابی» نوشته قاسم پورحسن به تازگی توسط انتشارات صراط منتشر شده است. این اثر کوششی برای بازخوانی دیدگاه متفکران اسلامی و به‌طور خاص فارابی در موضوعاتی همچون چیستی معرفت، چگونگی سازوکار ادراک، ارزش و اعتبار عقل، مسئله‌ی باور و صدق، رویکردهای گوناگون در باب توجیه و دلایل باورها، کندوکاوی در باب نفس و ادراکات، تفاوت‌ها و تمایزات سنخ‌های علم، معرفت یقینی، فرایند ظهور دانش‌ها و نحوه پیدایش تفکر فلسفی، مسئله خیال و رؤیا و نبی و در آن تلاش شده است تا به نحوی عام به مسائل اساسی معرفت‌شناسی پرداخته و در پرتو آراء فارابی و فیلسوفان اسلامی، تبیینی درخور از موضوعات به‌دست داده شود.

معرفت‌شناسی فلسفه‌ اسلامی بخش مغفول در مطالعات متفکران اسلامی است. اگرچه فیلسوفان اسلامی به نحوی بنیادین به معرفت‌شناسی توجه داشته‌اند اما متاسفانه توجه اندکی به اهمیت اساسی بحث‌های معرفت‌شناسی شده است.

«نظام معرفت‌شناسی؛ بازخوانی بنیان‌های معرفتی فارابی» نخستین کوشش نظام‌مند در تدوین نگره‌ها و اندیشه‌های فارابی در معرفت‌شناسی است.

نشست نقد و بررسی کتاب «نظام معرفت‌شناسی؛ بازخوانی بنیان‌های معرفتی فارابی» در روز سه‌شنبه نهم آذر ساعت ۱۰ صبح با حضور عبدالله نصری، علی‌اکبر احمدی‌افرمجانی و قاسم پورحسن به صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام ghpourhasan_ir، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.